Social media są częścią naszej codzienności. W 2022 roku prawie 28 mln Polaków (real user) korzystało z platform społecznościowych i przeznaczyło na to przeszło 2 godziny dziennie. Sporo, prawda? To właśnie z nich często dowiadujemy się o ważnych wydarzeniach, śledzimy życie naszych znajomych, gwiazd małego i dużego ekranu. Media społecznościowe to też kluczowy element ścieżki zakupowej i procesu zaprzyjaźniania się z marką.
Niezależnie od tego, czy chcemy przygotować posty dla małej, średniej czy dużej firmy musimy zacząć od strategii komunikacji marki. Trzeba zadać sobie pytanie: jak chcę zaprezentować biznes/markę światu i jak chcę by była ona postrzegana. Pozwoli nam to obrać właściwy kierunek i uniknąć potencjalnych błędów. Nie do każdej firmy pasować będzie luźny język i śmieszne grafiki. Oczywiście nie warto zamykać się i samemu ograniczać, bo łamanie barier czasami przynosi wiele dobrego. Jednak warto mieć na uwadze to, że nasz sposób korzystania z social mediów i dobór tego, co publikujemy na koncie firmowym, wpłynie na to, jak zobaczą nas potencjalni klienci.
Forma(t) ma znaczenie
Co zatem może publikować mała, lokalna firma, a czego powinna unikać? Facebook i Instagram pozwalają na publikowanie różnych formatów postów i warto z tego korzystać. Do wyboru mamy pojedyncze grafiki, karuzele, krótsze i dłuższe materiały wideo. Jest z czego wybierać. Prowadząc profil firmowy, musimy zadbać o różnorodność tego, co się na nim pojawia, pamiętając jednak o spójności graficznej i językowej. To wpłynie na rozpoznawalność marki, a na tym nam przecież bardzo zależy.
Real time marketing w wersji lokalnej
Real time marketing to posty odwołujące się do aktualnych wydarzeń znanych szerszej grupie odbiorców. Posty tego typu muszą być opublikowane w punkt, tutaj nie ma czasu na zwłokę. Mistrzem w tej grze jest Ikea. Lokalna firma może odwoływać się do tego, co dzieje się na świecie, ale może też wykorzystywać lokalne tematy, które są znane klientom. Takie działania zwiększają rozpoznawalność marki i utwierdzają jej pozycję na rynku.
Twoja firma od kuchni
Dostawy, ustalanie menu, przygotowywanie dań, serwowanie: kiedy przychodzimy do restauracji, to najczęściej nie wiemy, co dokładnie dzieje się w kuchni. A dla potencjalnego klienta może być to ciekawa informacja! Podzielenie sie w mediach społecznościowych takim materiałem pomaga w budowaniu relacji z marką i wzroście zaangażowania użytkowników. W marketingu internetowym ma to duże znaczenie.
Emocje górą!
Na profilu w mediach społecznościowych nie może być nudno! Content jakim się dzielimy, powinien zaciekawiać i wzbudzać pozytywne emocje. Jak to zrobić? Nie każdy post musi sprzedawać i nie w każdym musi znajdować się link do sklepu czy opis produktu. Możemy skupić się na emocjach i wrażeniach, jakie towarzyszą naszym klientom w czasie korzystania z produktu czy wizyty w sklepie. Kreatywny copywriter stworzy wspaniałą historię nawet dla warsztatu samochodowego.
Czego unikać?
Ludzie pracujący w lokalnym biznesie doskonale znają swoich klientów, często osobiście. Bardzo ułatwia to opracowanie strategii komunikacji. Unikać należy tematów kontrowersyjnych, silnie dzielących społeczeństwo. Oczywiście grafika i tekst powinny być jak najlepszej jakości. W mediach społecznościowych liczy się kreatywność, dlatego nie należy powielać postów innych firm.
Marketing w social mediach to rozwiązanie nie tylko dla dużych firm. Małe biznesy także świetnie się odnajdują w wirtualnym świecie. Często przeszkodą w systematycznym prowadzeniu profilu jest brak czasu. Nie każdy pracownik musi mieć też łatwość pisania czy umiejętności obsługi programów graficznych. Agencje marketingowe współpracują z firmami różnego kalibru, coraz częściej ich klientami są też małe, lokalne biznesy.
(źródło: Raport Social media 2023, https://www.iab.org.pl/wp-content/uploads/2023/05/RAPORT_SOCIAL_MEDIA_2023.pdf)
Język w komunikacji marki
To, w jaki sposób sami siebie opisujemy, wpływa na to jak inni nas postrzegają. Język jest ważnym elementem wizerunku marki. Warto zadać sobie pytanie: czy do klientów zwracamy się w drugiej, czy trzeciej osobie, czy wybierzemy styl formalny, a może postawimy na swobodę — to wszystko będzie miało decydujący wpływ. Komunikaty, które wysyłamy do naszych potencjalnych klientów SĄ WSZĘDZIE. Jest to zarówno tekst na stronie internetowej, wiadomości w komunikatorze, treść maila z potwierdzeniem zamówienia, jak i rozmowa sprzedawcy z klientem w sklepie stacjonarnym. Warto zadbać o to, by język, który jest kojarzony z naszą marką był spójny.
W budowaniu wizerunku marki ważna jest konsekwencja. Warto zadbać o to by każdy post pojawiający się na profilach społecznościowych marki miał jakiś element wspólny, łączący go z pozostałymi. Jeżeli wybierzemy oficjalny język, bo to pasuje do naszej firmy (np. doradztwo podatkowe, kancelaria), powinniśmy się tego trzymać. Oczywiście działania te, jak każde inne, warto monitorować i wyciągać z nich wnioski.