Na to jak postrzegamy markę, składa się wiele elementów, od identyfikacji wizualnej, poprzez język i komunikację, po wspólne wartości. Sam proces budowania rozpoznawalnej i spójnej marki jest długotrwały i wieloetapowy. Trzeba dobrze zaplanować pracę i uwzględnić wszystkie czynniki, które wpływają na to, jak klient odbiera to, co chcemy mu pokazać. Spójna marka, to też marka łatwiejsza do zapamiętania. W świecie pełnym informacji i różnego rodzaju bodźców jest to ogromnie ważne.
Marka ma misję i system wartości
Kiedy chcemy wybudować dom, zaczynamy od fundamentów. Nawet jeżeli mamy świetny pomysł na styl elewacji czy kolor dachówki, to musimy zacząć od podstaw, inaczej budynek się rozpadnie. Podobnie jest z marką. Najpierw określamy jej misję i wartości, to wokół nich powstanie cała reszta. Jeżeli jesteśmy producentami na przykład kosmetyków do pielęgnacji ciała, to naszą misją może być chęć wsparcia w tworzeniu drobnych, codziennych rytuałów pielęgnacyjnych. Ważne są też wartości, które marka wyznaje, w tym przypadku mogą to być: składniki pochodzenia naturalnego, stawianie na ekologię, wysoka dostępność i przystępna cena.
Mędrzec, Opiekun, a może Błazen? Archetypy w marketingu
Na początkowym etapie budowania marki warto skorzystać z teorii archetypów. W latach dwudziestych ubiegłego wieku Carl Gustav Jung, psycholog i psychoanalityk, stworzył wzorce zachowań i osobowości, które nazywamy archetypami Junga. Z czasem psychologią i jej osiągnięciami zainteresowali się marketingowcy. Okazało się, że archetypy pasują nie tylko do ludzi, ale także do marek. Wyróżniamy 12 archetypów. Jest wśród nich Mędrzec, który wykorzystuje inteligencję i ceni sobie prawdę. Jest też Odkrywca, który nie pozostaje w miejscu i chce poznać świat. Marka może być też Kochankiem, który celebruje intymny świat, czy Zwykłym Człowiekiem, który chce przynależeć do grupy i bazuje na realistycznym podejściu do świata.
Marka ciekawa wizualnie
Jesteśmy wzrokowcami. Na to czy zapamiętamy markę, czy się nam ona spodoba, wpływają kolory, które się z nią kojarzą. Podobno kawa podana w beżowym kubku smakuje lepiej niż w białym, w sklepach zwracamy uwagę na żółte i czerwone oznakowania, sugerujące promocję. W wyborze kolorów marki może nam pomóc także psychologia i wartości, jakie przypisuje się do konkretnych kolorów. Z niebieskim kojarzymy harmonię, spokój i zaufanie. Z kolei żółty i pomarańczowy oznaczają dynamizm i energię w działaniu. Biel, czerń i granat to elegancja oraz wyważenie. Wybór odpowiednich kolorów jest kluczowy w pracy nad stworzeniem spójnej identyfikacji wizualnej, dlatego warto się zastanowić, z jakimi cechami chcemy się utożsamiać.
Język w komunikacji marki
To, w jaki sposób sami siebie opisujemy, wpływa na to jak inni nas postrzegają. Język jest ważnym elementem wizerunku marki. Warto zadać sobie pytanie: czy do klientów zwracamy się w drugiej, czy trzeciej osobie, czy wybierzemy styl formalny, a może postawimy na swobodę — to wszystko będzie miało decydujący wpływ. Komunikaty, które wysyłamy do naszych potencjalnych klientów SĄ WSZĘDZIE. Jest to zarówno tekst na stronie internetowej, wiadomości w komunikatorze, treść maila z potwierdzeniem zamówienia, jak i rozmowa sprzedawcy z klientem w sklepie stacjonarnym. Warto zadbać o to, by język, który jest kojarzony z naszą marką był spójny.
W budowaniu wizerunku marki ważna jest konsekwencja. Warto zadbać o to by każdy post pojawiający się na profilach społecznościowych marki miał jakiś element wspólny, łączący go z pozostałymi. Jeżeli wybierzemy oficjalny język, bo to pasuje do naszej firmy (np. doradztwo podatkowe, kancelaria), powinniśmy się tego trzymać. Oczywiście działania te, jak każde inne, warto monitorować i wyciągać z nich wnioski.